Odzyskiwanie danych Wskazówki dotyczące odzyskiwania danych dla niedoświadczonych użytkowników
Proces odzyskiwania informacji cyfrowych z uszkodzonych lub zniszczonych urządzeń pamięci masowej jest nazywany odzyskiwaniem danych. Jest on stosunkowo łatwy i może być wykonywany przez osoby, które nie posiadają specjalistycznej wiedzy na temat sprzętu dyskowego. Prawidłowo przeprowadzony proces może uchronić użytkownika przed kosztownymi przestojami i zminimalizować skutki utraty danych. Mimo że proces jest złożony, może być przeprowadzony przez niedoświadczonego użytkownika. Aby skutecznie przeprowadzić odzyskiwanie danych, należy najpierw poznać okoliczności utraty danych.
Odzyskiwanie danych to proces odzyskiwania informacji cyfrowych z uszkodzonych lub zniszczonych urządzeń pamięci masowej.
Odzyskiwanie danych to proces przywracania utraconych lub usuniętych informacji z różnych nośników pamięci. Mogą to być uszkodzone dyski, zniszczone dyski twarde, a nawet skasowane pliki. Metody odzyskiwania danych są skuteczne w przywracaniu informacji nawet wtedy, gdy dane są nieczytelne z powodu uszkodzenia fizycznego lub działania wirusa. Odzyskiwanie danych nie jest jednak przeznaczone dla wszystkich, a ponadto ma ono pewne wady.
Jeśli chodzi o uszkodzone nośniki danych, najlepszym rozwiązaniem jest specjalistyczne oprogramowanie. Dostępne jest oprogramowanie, które potrafi naprawić tabele partycji dysku i systemy plików. Oprogramowanie do odzyskiwania danych jest również w stanie odtworzyć obraz nośnika pomimo przerywanych błędów lub uszkodzonych tablic partycji. Do przeprowadzenia operacji odzyskiwania danych nie jest wymagany drogi sprzęt ani dostęp do talerzy. Nawet jeśli dysk twardy jest fizycznie uszkodzony, specjalistyczne narzędzia do odzyskiwania danych mogą wykonać jego obraz w celu odzyskania surowych danych.
Jedną z najczęstszych przyczyn utraty danych jest zniszczenie sprzętu, które powoduje zniszczenie fizycznego komputera. Czasami jest to drastyczny środek mający na celu ukrycie czegoś lub działanie przypadkowe. W takim przypadku istnieją dwa rodzaje odzyskiwania danych – fizyczne i logiczne – w zależności od stopnia uszkodzenia. Aby określić, który rodzaj odzyskiwania danych jest najlepszy dla użytkownika, należy wziąć pod uwagę sposób utraty danych. Na przykład upuszczenie komputera może spowodować poważne uszkodzenie fizyczne. Jeżeli dysk twardy został upuszczony lub uszkodzony przez wirusa komputerowego, można spróbować odzyskać dane z urządzenia zewnętrznego.
Gdy dane są usuwane, specjalista podłącza dysk twardy do innego komputera. Następnie za pomocą uniwersalnego adaptera dysku przenosi dane. W zależności od rodzaju nośnika i miejsca docelowego może to zająć sporo czasu. Wymaga to również pewnych umiejętności technicznych, dlatego odzyskiwanie danych jest tak istotnym elementem kryminalistycznych badań cyfrowych. Ekspert użyje następnie specjalnego oprogramowania do naprawy dysku twardego i przywrócenia danych.
W razie przypadkowego sformatowania dysku twardego należy zaprzestać jego używania do czasu odzyskania danych. Następnie może być konieczne opróżnienie kosza, co spowoduje usunięcie odniesienia komputera do plików. W ten sposób można jak najszybciej podjąć próbę odzyskania danych. Jeżeli jednak nie masz na to czasu, jedynym sposobem odzyskania danych mogą być usługi odzyskiwania danych.
Może być wykonywana przez osoby nieposiadające specjalistycznej wiedzy na temat sprzętu napędowego
Istnieje kilka sposobów odzyskiwania utraconych danych z nośników pamięci. Metody te są często skuteczne w przywracaniu utraconych danych, jeżeli sprzęt dysku uległ uszkodzeniu uniemożliwiającemu jego naprawę. Odzyskiwanie danych nie jest trudne i może być wykonane przez osobę nieposiadającą specjalistycznej wiedzy na temat sprzętu napędowego. Należy jednak zrozumieć podstawowe pojęcia związane z odzyskiwaniem danych. Poniżej przedstawiono kilka pomocnych wskazówek dotyczących odzyskiwania danych. Przy użyciu odpowiednich narzędzi odzyskiwanie danych może być wykonywane przez osoby nieposiadające specjalistycznej wiedzy na temat sprzętu dyskowego.
Przy użyciu odpowiednich narzędzi i technik odzyskiwanie danych jest stosunkowo prostym procesem. Niektóre sytuacje wymagają jednak interwencji specjalisty, zwłaszcza gdy część plików jest uszkodzona w sposób uniemożliwiający naprawę. Ekspert może zastosować techniki rzeźbienia danych w celu naprawy struktury plików i wydobycia danych z uszkodzonego obszaru. Techniki rzeźbienia danych są jednym z najpopularniejszych sposobów odzyskiwania danych z uszkodzonych dysków. Wykorzystują one zaawansowaną wiedzę o strukturze plików do rekonstrukcji plików, które zostały uszkodzone w wyniku awarii głowic dysku twardego.
Jeśli nie jesteś ekspertem w dziedzinie sprzętu dyskowego, nie martw się. Wiele osób może odzyskać swoje dane za pomocą specjalistycznego oprogramowania. Programy te naprawiają błędy tabeli partycji i systemu plików, a nawet mogą obrazować nośniki, na których wystąpiły błędy okresowe. W przeciwieństwie do sprzętowych dysków twardych, oprogramowanie do odzyskiwania danych jest w stanie wykonać obraz nośnika pomimo występowania błędów okresowych i uszkodzonej tablicy partycji. I nie trzeba nawet mieć dostępu do talerzy! Te narzędzia programowe to świetny sposób na odzyskanie ważnych danych bez wydawania tysięcy dolarów.
Minimalizuje kosztowne przestoje
Jednym ze sposobów ograniczenia przestojów systemów informatycznych jest stosowanie proaktywnego monitorowania. Monitorowanie proaktywne może zapobiec nieautoryzowanym zmianom i określić wystąpienie awarii systemu informatycznego, zanim do niej dojdzie. Użycie oprogramowania do proaktywnego monitorowania pozwoli także na wykrywanie nieautoryzowanych zmian. Ważne jest posiadanie osobnego interfejsu do proaktywnego monitorowania. Powinno być ono systematyczne i udokumentowane. Przestoje są kosztowne i mogą powodować utratę przychodów lub lojalności klientów.
Organizacje muszą określić ilość przestojów, które mogą tolerować, a następnie wdrożyć strategie mające na celu ich ograniczenie. Na przykład w przypadku banku klasy Tier 1 dane o znaczeniu krytycznym muszą być odzyskiwane w ciągu kilku godzin. W takiej sytuacji duże przedsiębiorstwo nie może sobie pozwolić na wysoki wskaźnik RPO, ale musi mieć niski wskaźnik RTO. Odzyskiwanie danych o znaczeniu krytycznym można uszeregować według ich priorytetu.
Gdy nadejdzie katastrofa, może się okazać, że cała sieć przestanie działać. Chociaż istnieją pewne rzeczy, które można zrobić, aby uniknąć takich przestojów, niektóre przyczyny są poza kontrolą i wymagają przygotowania. Regularne monitorowanie i konserwacja centrum danych pozwoli zapobiec takim sytuacjom. Choć lista potencjalnych przyczyn jest długa, stanowi punkt wyjścia do przygotowania się na najgorsze. Następnym razem, gdy dojdzie do katastrofy, upewnij się, że Twoja firma dysponuje zasobami umożliwiającymi szybkie odzyskanie danych.
Cyberzagrożenia są częstą przyczyną przestojów w pracy systemów informatycznych. Złośliwe podmioty mogą przedostać się do sieci, uzyskując dostęp do poufnych danych. Chociaż można ograniczyć te problemy dzięki odpowiedniemu przeszkoleniu pracowników, cyberataki nadal mogą się zdarzać. Inne katastrofy naturalne mogą zakłócić komunikację i pracę sprzętu. W najgorszym przypadku długotrwałe przestoje mogą sparaliżować działalność firmy. W każdym z tych przypadków konieczne jest zaplanowanie tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania danych.
Przestój może kosztować tysiące dolarów, jeśli dotyczy dużej liczby pracowników. Co gorsza, może on kosztować dni lub tygodnie. Przestoje nie tylko kosztują, ale mogą również nadszarpnąć zaufanie konsumentów i użytkowników. Nie wspominając już o emocjonalnym wpływie, jaki może to mieć na pracowników. Mając to na uwadze, nic dziwnego, że większość firm coraz częściej sięga po rozwiązania do odzyskiwania danych. Istnieje wiele korzyści wynikających z odzyskiwania danych, które mogą znacząco obniżyć koszty związane z awarią.
Dane adresowe:
AKTE Odzyskiwanie danych – Kontakt
ul. Morasko 17, 61-680 Poznań
Telefon: 784 898 784
Telefon: 784 380 784
opłata za połączenie wg taryfy operatora
e-mail: [email protected]